124 leverandører står klar til at tilbyde konferencefaciliteter til den offentlige sektor på tværs af hele landet, når den nye konferenceaftale træder i kraft den 10. maj i år. SKI har nemlig i dag tildelt leverandørerne på den nye aftale - 19 flere end på den nuværende aftale - som skal levere faciliteter i hele landet. Aftalen indgår i Statens Indkøbsprogram og kan også frit benyttes af kommuner, regioner og andre offentlige organisationer:
”På den nye aftale kan den offentlige sektor finde endnu flere konferencesteder på tværs af Danmark fra Skagen til Gedser. Aftalen rummer et bredt felt af leverandører med faciliteter i både små og store byer. Det har været et stort ønske fra både kunder og leverandører, at aftalen blev endnu bedre dækkende for landet, og vi er glade for, at det er lykkedes,” fortæller Christian Lunding, der er udbudsdirektør i SKI.
På aftalen er der også tildelt 23 passive leverandører på standby-pladser, som får mulighed for at træde ind på rammeaftalen, hvis en rammeaftale med en af de tildelte leverandører ophører. Det er tre flere end på den eksisterende aftale.
Se den nyeste liste over de tildelte leverandører her.
Aftalen er nu i standstill til og med den 3. marts 2025.
Rig mulighed for at købe miljøvenlige ydelser
Bæredygtighed har spillet en central rolle i, hvilke konferencesteder der har fået plads på den nye aftale. Tilbudsgiverne har nemlig fået flere point i evalueringen, hvis de fx er certificeret med Green Key, Svanemærket eller lever op til samme krav, ligesom også en høj andel af økologisk forplejning i deres sortiment og ladestandere har givet ekstra point.
”Vi har givet endnu flere incitamenter til at tilbyde et grønnere produkt på aftalen, hvilket har medført, at de offentlige kunder får rig mulighed for at tænke miljø- og klimavenligt, når de skal bruge et konferencested. Godt 77 pct. af leverandørerne er certificeret med Green Key, Svanemærket eller lever op til kravene til certificeringerne på tilsvarende vis,” fortæller Christian Lunding.
På udbudssiden på ski.dk kan du læse mere om aftalens specifikke krav til bæredygtighed.
SKI´s konferenceapplikation (app) gør det nemt at finde frem til det rigtige konferencested.
På denne aftale har SKI gjort det muligt at sortere endnu mere detaljeret på tilgængelighed, miljømærkning, økologi og ladestandere.